MobilUtak

A georács telepítési lehetőségei

A TERRA-GRID talajmegerősítő rendszer telepítése többféle módon történhet, a konkrét alkalmazási területtől és a meglévő talajviszonyoktól függően, amelyeket mindenképpen figyelembe kell venni. Sok esetben a TERRA-GRID lapok közvetlenül a puha talajba is beépíthetők lehengerléssel.

Telepítés meglévő füves felületre

Amennyiben a georácsot közvetlenül egy meglévő gyepfelületre fektetik, először a füvet a lehető legrövidebbre kell vágni. A kisebb egyenetlenségeket termőfölddel vagy homok/föld keverékkel lehet kiegyenlíteni.
A georács elemeket a kívánt helyre kell fektetni, és lábbal lenyomva kell őket egymáshoz kapcsolni. A telepítés csak akkor végezhető el, ha a talaj elég puha ahhoz, hogy a szekciók könnyen és teljesen be tudjanak süllyedni a felületbe.
Kerülni kell a telepítést nagyon száraz, túl nedves vagy sáros körülmények között. A legjobb eredményt enyhén nedves talajon lehet elérni – például eső vagy öntözés után.

Telepítés talaj-előkészítéssel

Szélsőségesen száraz, nagyon laza vagy egyenetlen talaj, illetve nagy terhelés vagy intenzív forgalom esetén ajánlott vízelvezetés kialakítása és a talaj előkészítése vagy alapréteg kialakítása. A felső gyepréteg eltávolítható, és 20–40 cm mély alapréteget lehet kialakítani (a helyi viszonyoktól és a tervezett használattól függően). Ezt a réteget el kell egyenlíteni és tömöríteni.

Erre egy kb. 2 cm vastag finomabb szemcséjű réteg kerül, majd egy kb. 5–7 cm vastag termőföld vagy homok/föld keverék, amelyhez minőségi fűmag is keverhető. Ezt a felső réteget is tömöríteni kell.

A georács közvetlenül finomszemcsés kavicsba vagy zúzottkőbe is behengerelhető – különösen ajánlott az önkötő kavics, például mészkő. A felületet telepítés előtt el kell egyenlíteni és enyhén nedvesen kell tartani.

A georács elemeket a kívánt helyre kell helyezni, és a horgos illesztéseket lábnyomással kell egymáshoz rögzíteni, majd a felületet szakaszosan tömöríteni.

Javasoljuk, hogy a georács lerakása előtt elősegítsék a fű növekedését, így biztosítva a hosszú távú stabilitást és a későbbi teljes fűborítást. A georács lapok akár fejjel lefelé is lerakhatók egy tömörített alapra, és földdel vagy kaviccsal is feltölthetők.

A georács elemek belenyomása / lehengerlése a talajba

A legideálisabb telepítési módszer a talaj állapotától, valamint a lefedendő terület méretétől és formájától függ. Nagyon laza talaj esetén (például szintezés vagy tereprendezés után) először egy nagy teherbírású döngölőlap (300–500 kg) használata javasolt.

Füves területeken, kevésbé laza talajon, illetve nagyobb felületek esetén a legalkalmasabb egy vibrációs henger (legalább 5–8 tonna).
Ha a lapok hajlamosak a henger előtt felpúposodni, csökkentsük a lehengerlés előtti lefektetett szekciók számát. Legalább egy sort hagyjunk hengerelés nélkül, ehhez lehet a következő sorokat csatlakoztatni (lásd az ábrát).

Kisebb területeken, ahol a henger használata nem ideális, motorizált döngölő (rammer) is alkalmazható.

Az egyes elemeket hőtágulási fülekkel tervezték, hogy meleg időben is biztonságosan terjeszkedni tudjanak. Ezért a telepítéskor gondoskodni kell arról, hogy a lapok ne nyomódjanak teljesen össze, és kis hézag maradjon köztük.

A teljes lefektetett területet legalább 4–5 alkalommal hengerezzük át. A lapokat teljesen be kell nyomni a talajba a megfelelő rögzítés és a maximális teherbírás érdekében.

A kezdeti telepítést követően rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a georács lapok síkban maradtak-e, különösen fagyos időszakok vagy extrém hőmérséklet után. Szükség esetén a lapokat újra lehet tömöríteni.

Amint elegendő fű nőtt vissza a lapok között, az megerősíti a kapcsolatot a georács és a talaj között, ezáltal megelőzve a további egyenetlenségek kialakulását, és biztosítva a maximális stabilitást és teherbírást.

Megjegyzés: Ha a lapokat nem megfelelően fektetik le, vagy mozdíthatatlan tárgyakhoz (pl. oszlophoz vagy szegélykőhöz) nyomják, amelyek akadályozzák a hőtágulást, meleg időben vagy erős fagy esetén hullámzások keletkezhetnek. A hengerelés vagy tömörítés után legalább 2 cm hézagot kell hagyni a lapok és minden mozdíthatatlan tárgy között.

Egyes lapok eltávolítása vagy áthelyezése

Az egyes georács lapokat könnyen el lehet választani a szomszédos elemektől, az összekötő fülek egyszerű széthúzásával, így szükség esetén áthelyezhetők.

Jogi nyilatkozat:
Mivel a talajviszonyok, a telepítési eljárások és a georácsrendszer tervezett felhasználási módjai helyszínenként eltérhetnek, nem tudunk garanciát vállalni a rendszer egy adott felhasználási célra való alkalmasságára. Emiatt nem vállalunk felelősséget a TERRA-GRID rendszer használatából eredő esetleges károkért sem. Javasoljuk, hogy a felhasználó végezzen megfelelő próbákat annak érdekében, hogy megbizonyosodjon a termék adott célra való megfelelőségéről.

TERRA-GRID TELEPÍTÉSI ÚTMUTATÓ

A földön elrendezett

A földön elrendezett szakaszok

lábnyomással rögzíthetőek

A georács elemek lábnyomással rögzíthetőek a beépített kapcsoknak köszönhetően

be kell hengerelni

Miután több sor lefektetésre került, azokat be kell hengerelni, az utolsó sort pedig hengerelés nélkül kell hagyni, hogy készen álljon a következő szekciók csatlakoztatására.

A TERRA-GRID szelvények behengerlésének ajánlott módszere

Hogyan kell a Georácsot lerakni

MEGJEGYZÉS: Ha a lapok elkezdenek felpúposodni a henger előtt, csökkentsük a lehengerlés előtti lefektetett szekciók számát.

Henger és a Georács

Kis szögben hengereljünk, hogy elkerüljük a lapok közötti illesztések mentén való közvetlen áthaladást.

Georács és döngölők

Motorizált döngölők is használhatók a lapok talajba történő tömörítéséhez

Töltsd le az anyagot PDF-ben, hogy bármikor kéznél legyen. De kérlek, gondolj a természetre, mielőtt kinyomtatod!
Georács telepítési útmutató >>